Аби сформувати найповнішу колекцію усних свідчень масового насильства середини ХХ ст. і жертв Голокосту, а також закликати усі музеї катастроф об’єднатися для промоції та адвокації спільної діяльності, 20 червня Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) та Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору» підписали Меморандум про співпрацю і партнерство.
У 2018 році BYHMC започаткував проект «Персональні досвіди Голокосту», мета якого — зібрати в одному місці максимально повну публічну збірку усних свідчень про Голокост в Україні. Музей «Територія Терору» паралельно реалізує проект #непочуті, аби зафіксувати історії свідків масового насильства середини ХХ ст. і систематизувати їх в онлайн-архіві. Це і стало приводом для партнерства і спільної діяльності.
«Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європи, з них приблизно 1,5 — проживало на території сучасної України. Та за цими неточними цифрами стоять стільки ж імен та історій, про які ми досі не знаємо. Аби надати цим історіям людське обличчя, на персональних досвідах показати якомога ширшу картину тотального знищення євреїв, і в такий спосіб окреслити належне їй місце в історії, ми відкриваємо один одному архіви з зібраними інтерв’ю очевидців, – коментує Меморандум про співпрацю виконавча директорка та директорка зі стратегії BYHMC Яна Барінова. — Підписання Меморандуму — це також важливий крок для таких музейних інституцій як ми, щоб об’єднати зусилля і разом здійснювати суттєвий вплив, замість того, щоб змагатися між собою. Тож ми відкриті до співпраці!»
«Наш музей і Меморіальний центр – це молоді організації, які стоять перед викликом по роботі зі складною спадщиною, – підкреслює директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар. – Для обох інституцій важливо бути місцем, в які приходять люди дізнаватися та співпереживати історію. Тому хоч в Україні поки не популярно об’єднуватися, ми маємо показати прецедент. Чим більше нас гратиме за спільними правилами, тим ближчою до людей ставатиме пам’ять про трагедії та катастрофи.»
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) у Києві є некомерційною освітньою організацією, мета якої – гідно вшанувати пам’ять жертв трагедії Бабиного Яру, збудувавши інноваційний меморіальний центр у Києві, та сприяти гуманізації людства через збереження та вивчення історії Голокосту.
Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору» у Львові, заснований з метою осмислення складного історичного спадку Другої світової війни та тоталітарного режиму СРСР через опрацювання, збереження та передачу досвіду про тоталітарне минуле, пояснення механізмів функціонування тоталітарних ідеологій для розвитку історичної свідомості суспільства.