У Львові відкриють «Простір Синагог»

4 вересня 2016 р. у Львові відбудеться відкриття меморіального проекту «Простір Синагог». Громадськості представлять результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання Бейт Гамідраш та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення».

У неділю, 4 вересня, меморіальний проект “Простір Синагог”, що втілюється у львівському середмісті, буде відкрито для широкої публіки. Громадськості представлять результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги “Золота Роза”, помаркований фундамент єврейського Будинку навчання Бейт Гамідраш та меморіальну інсталяцію “Увіковічнення”. Це перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а міська адміністрація у співпраці з партнерами.

Урочиста церемонія відкриття простору розпочнеться о 15:00. Вона об’єднає міських очільників, представників уряду, дипломатичних установ, партнерських організацій та дослідницьких середовищ. Особливо важливою буде участь мешканців Львова, які пережили Голокост, та їхніх нащадків. Усіх охочих взяти участь у цій події запрошують на місце Бейт Гамідрашу (закінчення вулиці Староєврейської). Одразу після урочистостей, о 16:00, на площі біля вул.Братів Рогатинців,45 розпочнеться спільна гостина, на яку запрошуються всі друзі та прихильники проекту.

На 18:30 та 19:00 заплановані дві ознайомчі екскурсії “Простором Синагог”, головним фокусом яких стануть ідея та реалізація проекту (початок ­ на місці Бейт Гамідрашу).

А вже о 20:00 почнеться мистецька програма “Мистецтво пам’ятати: голоси міста”. Присутні зможуть насолодитися концертом творів Йозефа Коффлера та Марка Копитмана, знаних композиторів сучасної класичної музики ХХ ст. Пов’язані зі Львовом, вони рідко присутні у музичному репертуарі, тож це нагода повернути їхні голоси до міста. Програму з трьох творів склдену Остапом Мануляком виконають ансамбль “ConstantY” та камерний оркестр “Stretta” (диригує Ірина Вакуліна). Після концерту відбудеться візуальна арт-програма: медіа-інсталяція “Резонанс”, що була створена художниками Олегом Воронком (Львів) та Джейсоном Фідлер (Лондон) проектуватиметься на стіни навколишніх будинків. Разом музика та візуальне мистецтво стануть запрошенням до переосмислення і глибшого розуміння важливості культурного розмаїття суспільства як у минулому, так і для сучасності.

Серед іншого, відбудеться також Семінар “Мапа присутності” / Workshop “Mapping Presence”

Захід відбувається в рамках Європейських днів єврейської спадщини у Львові.

Участь у всіх заходах є безкоштовною, відтак організатори запрошують долучатися до подій навколо відкриття «Простору Синагог» усіх мешканців та гостей Львова!

Нагадаємо, три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940­х, під час Голокосту. Після здобуття Україною Незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала, схована від людських очей за великим металевим парканом. Вісім років тому було оголошено міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору у єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке. Практичні роботи з втілення проекту розпочалися у липні 2015 року.

Головне гасло проекту: «Єврейська історія Львова – це спільна спадщина і відповідальність».

Організатори: Львівська міська рада | “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” (українсько-німецький проект Львівської міської ради та
Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) | Центр міської історії Центрально-Східної Європи.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.