Напевно, читачі помітили, що деякі християнські свята часто збігаються за часом з нашими, юдейськими. Це цілком логічно.
Християнство і іудаїзм розділяють понад 3000 років. Очевидно, щоб вдало стартувати, християнству потрібен був базис. Ми, євреї, весь час чекаємо Мошиаха. Завдяки цьому від традиційної релігії часто відділялися секти, які Месію вже знайшли. Так було і з Ісусом, якого християни вважають Месією, що після довгого очікування прийшов на Землю. Базуючись на ряді книг Танаха і назвавши це Старим Заповітом, християнство дало світу нові книги, назвавши їх Новим Заповітом.
Щоб перехід в нову релігію був безболісним, християни святкують Великдень на Песах, а Різдво на Хануку. Та календарі не завжди збігаються. Далі, розширюючись на землі Європи, християнство також пристосовувалося до основних язичницьких свят цих місць. Наприклад, Різдво Івана Предтечі святкується на свято (Івана) Купала.
Що ж таке Ханука?
Після того як Іуда Маккавей розбив сирійців, в Юдеї був відновлений Другий Храм. В процесі освячення храму потрібно було запалити менору, і її свічки повинні були горіти щоночі. Незважаючи на те, що масла у менорі вистачало для підтримки свічок лише одну ніч, свічки палали вісім ночей поспіль. Ось ці вісім ночей і святкуються щороку під час Хануки.
А що – Різдво?
Різдво святкує народження Ісуса. Для християн це одне з найбільших чудес і найважливіше свято після Великодня. Головний символ свята – вбрана ялинка.
Євреї не наряджають ялинки, а християни не запалюють менору.
Ханука – це не Різдво, як і рабин – не “єврейський піп”. Втім, і в Хануки, і в Різдві є багато спільного: ми все запалюємо свічки і даруємо подарунки. Світ цікавий і багатоликий, тому давайте поважати традиції один одного.