- Головна культурна подія цієї осені — фестиваль ізраїльського кіно з російськими субтитрами
- Одна забута могила або декілька слів про Емануїла Мандельштама.
- Які християнські свята співпадають з єврейськими і чому
- Походження єврейських прізвищ
- Інвестування в криптовалюту через криптобіржу: переваги та недоліки
В Києві відбудеться виставка, присвячена єврейському інституту в Вільнюсі
З 1 по 13 листопада в Національному музеї Тараса Шевченка відбудеться виставка присвячена Єврейському науковому інституту в Вільнюсі (YIVO).
Відкриття виставки 1 листопада о 19:00.
Куратори виставки: Лара Лемпертєне, Ґедре Янкевічюте
Дизайнер Ліна Бастене.
У 1925 році у Вільнюсі було створено Єврейський науковий інститут (ЄНІ). Метою засновників інституту було дослідження культури європейських євреїв та поширення знань про них. Цю мету засновники ЄНІ втілювали різними способами й у різних галузях сучасної науки, таких як історія євреїв, мовознавство, література, етнографія, економіка, соціологія, психологія дітей та юнацтва. Не зосталися осторонь театр, живопис і навіть спорт.
Ця виставка присвячена початкам ЄНІ у Вільнюсі, вона відкриває цікаві свідчення культурницької діяльності цієї установи, що донедавна зберігалися в державних архівах Литви й не були відомі широкому загалу. Організатори виставки приділили увагу й трагічному завершенню діяльності інституту.
Виставка показує, як ЄНІ вплинув на національне й інтелектуальне піднесення єврейства не лише у Віленському краї, а й у всій Центральній та Східній Європі.
Також 1 листопада в рамках виставки відбудеться концерт сімейного ансамблю “KLEZMER KLANGEN”.
У програмі прозвучать твори Ш. Секунди, А. Ольшанецького, А. Цейтліна, С. Качергінського, А. Л. Вольфсона та ін. авторів, які писала на ідиш. Інструментальні аранжування Д. Тарраса, А. Шварца, Й. Шторма, та ін.
Тривалість 45 хв.
Жанр клемез був сформований у середовищі єврейських іммігрантів, які послуговувалися мовою ідиш і прибули у США зі Східної Європи у 1880-1924 р.р., коли їхня народна музика доповнилась звучанням американського джазу. Ансамбль складається з професійних музикантів, що заробляють на життя музичної діяльністю та викладанням.
ОРГАНІЗАТОРИ: Національний музей Тараса Шевченка, Інститут культури Литви, Литва – Україна. Культурне партнерство 2016.
ПАРТНЕРИ: Центральний державний архів Литви, Національна бібліотека Литви імені Мартінаса Мажвідаса, Державний музей євреїв Литви імені Віленського Ґаона, бібліотека Національної академії наук Литовської Республіки імені братів Врублевських, Інститут наукових досліджень діяльності ЄНІ в Нью-Йорку.
Також 2 листопада о 13:00 в рамках виставки пройде семінар «Модернізм у єврейській культурі міжвоєнного періоду».
Детальніше: https://www.facebook.com/