- Головна культурна подія цієї осені — фестиваль ізраїльського кіно з російськими субтитрами
- Одна забута могила або декілька слів про Емануїла Мандельштама.
- Які християнські свята співпадають з єврейськими і чому
- Походження єврейських прізвищ
- Інвестування в криптовалюту через криптобіржу: переваги та недоліки
Майже через 80 років після трагедії в Бабиному Яру українські дослідники розкривають імена жертв
(JTA) – Більшу частину свого життя Ігор Кулаков майже не мав інформації про свого прадіда і прабабусю по батьківській лінії, лише їхні фотографії, імена і факт, що вони були вбиті під час Голокосту.
В його родині завжди вважалося, що Шейндл і Мордехай Сова були вбиті в Бабиному Яру, урочищі в Києві, де німецькі війська у вересні 1941 року розстріляли щонайменше 33 000 євреїв в ході одного з найбільших масових вбивств під час Голокосту.
Але, крім цього, він не зміг розкрити ніяких додаткових деталей, навіть після спроби дослідити предмет в київських міських архівах. Коли він став старшим, невизначеність почала чинити на нього психологічний вплив.
«Я захворів фізично, коли мені потрібно було пройти біля Бабиного Яру», – сказав він Єврейському телеграфному агентству.
Але в останні місяці Кулаков, 45-річний лінгвіст, який живе під Києвом зі своєю дружиною і трьома дітьми, зміг заповнити багато прогалин завдяки новому дослідницькому проекту, очолюваному Меморіальним центром Голокосту “Бабин Яр”, організацією, створеною в 2016 році для будівництва музею Голокосту в Києві. Проект «Імена», що розпочався в минулому році, привів до ідентифікації більше 800 жертв Бабиного Яру, доля яких раніше була невідома і надав Кулакову адресу пари, вік, місце поховання, а також подробиці останніх годин життя.
Бродячі собаки біля пам’ятника в Бабиному Яру 14 березня 2016 року в Києві, де нацисти і місцеві колаборанти вбили понад 30 000 євреїв у 1941 році (Cnaan Liphshiz).
Відсутність деталей не є чимось незвичайним для жертв Голокосту з сучасної України, де близько 1,5 мільйона євреїв були розстріляні в період з 1941 по 1943 рік, часто з мінімальним оформленням документів. Так званий «Голокост кулями» в Україні відбувався швидше і хаотичніше, ніж в таборах смерті. Інформації про те, що сталося в Бабиному Яру, так мало, що загальне число загиблих – включаючи євреїв, ромів, пацієнтів психіатричних лікарень, військовополонених, українських націоналістів та комуністів – коливається від 70 000 до 100 000.
На даний момент в рамках проекту «Імена» зібрані дані приблизно про 18 000 чоловік, загиблих в Бабиному Яру. З них тільки кілька тисяч мають вичерпні особисті справи. За словами Олександра Бєлікова, старшого наукового співробітника центру, інформація про багатьох інших неоднорідна, іноді обмежується лише їх іменами.
Цей дефіцит даних пояснюється низкою чинників, включаючи відсутність німецької документації, величезної шкоди, завданої київським архівів під час війни, десятиліть замовчування, коли Україна була частиною Радянського Союзу, і застаріла методологія архівування, яка зменшувала важливість окремих історій.
«У радянський період, а іноді і після цього, історична методологія в Україні приділяла дуже мало уваги персоналізації жертв, незважаючи на спроби деяких дослідників повернути розстріляним обличчя», – сказав Бєліков.
Коли Кулаков звірився з архівами в пошуках слідів своїх прадідів, то знайшов реєстр жертв серед цивільного населення радянських часів, в якому вказані їхнє прізвище, остання відома адреса, рік народження і два номери у списку: 1868 і 1869.
«У них навіть не було їх імен», – згадує він.
Ігор Кулаков дізнався про долю своїх прадідів і прадідів по батьківській лінії завдяки проекту Меморіального центру Голокосту “Бабин Яр”.
Завдяки проекту Кулаков дізнався, що його прадід і прабабця були купцями та здійснювали доставку продуктів з села в місто.
Дослідження також допомогло встановити, що Мордехай і Шейндл не загинули в Бабиному Яру. Вони не підкорилися наказу з’явитися на депортацію, що насправді було закликом до арешту євреїв для вбивства. У жовтні 1941 року їх видали поліції і стратили на місці. Їх поховання знаходиться на вулиці Нижній Вал на Подолі, районі в центрі Києва, недалеко від їхньої останньої відомої адреси.
Дослідники змогли зібрати цю історію воєдино, дослідивши архіви по всій Україні. Вони також використовують різні алгоритми пошуку по оцифрованим архівам. Деяка інформація про Мордехая і Шейндл прийшла з Фастова, де, як виявилося, вони купували свою продукцію.
«Ми опитуємо родичів, щоб отримати інформацію, а потім пов’язуємо дані з відповідними архівами», – сказав Бєліков.
Інші жертви, яких проект деанонімізував, – це Аба Якович і Клара Абрамівна Каганович, єврейська пара, якій було по 48 років, коли вони були вбиті в Бабиному Яру. На початку війни вони використовували всі свої зв’язки (Аба був відомим юристом) щоб влаштувати своїй єдиній дочці і її молодому чоловікові місце в поїзді, який прямував у Росію.
Вирішивши питання, вони не робили спроб втекти з Києва. Команда проекту отримала копію показань консьєржа в будинку пари, який сказав, що після отримання наказу про депортацію він «допоміг їм сісти» в кінний екіпаж, який прямував до Бабиного Яру.
Дослідники сподіваються, що в кінцевому підсумку у кожної ідентифікованої жертви буде веб-сторінка з історією їх життя і фотографіями. Кулаков визнає, що вивчати особливості останніх днів Мордехая і Шейндл жахливо, і що він уникає Бабиного Яру навіть зараз.
«Але краще знати, набагато краще», – сказав він. «Тільки коли ви знаєте минуле, у вас є надія рухатися вперед. Це вірно як для окремої людини, так і для нації в цілому».