- Головна культурна подія цієї осені — фестиваль ізраїльського кіно з російськими субтитрами
- Одна забута могила або декілька слів про Емануїла Мандельштама.
- Які християнські свята співпадають з єврейськими і чому
- Походження єврейських прізвищ
- Інвестування в криптовалюту через криптобіржу: переваги та недоліки
У співпраці з Яд Вашем Меморіальний центр «Бабин Яр» відновить пам’ять про третину жертв Бабиного Яру
В результаті обміну базами буде складено найповніший на даний момент список загиблих у Бабиному Яру
Ізраїльський національний меморіал Катастрофи (Голокосту) та Героїзму Яд Вашем передав Меморіальному центру Голокосту «Бабин Яр» базу із 35 800 імен жертв Бабиного Яру. Використовуючи ці дані, дослідники Меморіального центру Голокосту вже до кінця року складуть найповніший на даний момент список жертв Бабиного Яру і таким чином поновлять пам’ять щонайменше про більш ніж третину загиблих в урочищі в часи нацистської окупації.
В свою чергу, Меморіальний центр «Бабин Яр» направив у Яд Вашем уточнену та доповнену базу у 19 тисяч імен жертв Бабиного Яру, укладену дослідниками проєкту «Імена» за 10 місяців роботи. Зокрема, за цей час були об’єднані всі існуючі мартирологи, проаналізовані архівні матеріали, прибрані дублікати, виправлені помилки, уточнені дані по 3,5 тисячам осіб. Також було віднайдено більше 900 нових імен жертв Бабиного Яру, невідомих раніше.
«За роки окупації у Бабиному Яру загинуло від 50 тисяч до 100 тисяч людей. Про багатьох загиблих у Бабиному Яру вже протягом 79 років невідомо нічого. Адже імена жертв нацисти не фіксували. Тисячі імен були забуті на довгі десятиліття і у зв’язку з подальшою радянською політикою затирання пам’яті про жертв тих страшних подій. Крок за кроком, проводячи системну дослідницьку роботу, ми відновлюємо пам’ять про усіх загиблих. Також ми маємо на меті вивчити та порівняти склад населення Києва в довоєнні роки та післявоєнний час», – наголосила керівниця проєкту «Імена» Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Анна Фурман.
Вона також відзначила цінність обміну базами імен жертв із Яд Вашем.
«Ми об’єднаємо отриману від Яд Вашем базу з останніми списками, що ми віднайшли протягом осені, і отримаємо максимально повний на даний момент перелік загиблих у Бабиному Яру. Це надасть змогу деталізувати родинні зв’язки, оскільки в базі Яд Вашем поряд з іменами вказані батьки, діти, родичі, яких немає в нашій базі – вони не значилися в книгах пам’яті та архівних списках, які ми виявляли під час дослідницької роботи. Розкриваючи історії загиблих людей, ми відновлюємо пам’ять про їхні життя», – додала Фурман.
На зведення баз, за її словами, може піти кілька місяців.
На запит дослідників Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Яд Вашем також надав 16 свідчень про трагедію Бабиного Яру. Це унікальні історії, записані українською, російською, польською та івритом на початку 90-х років з очевидцями та жертвами трагедії, які дивом врятувалися від смерті. Серед них – перші інтерв’ю з Генею Баташовою, Захаром Трубаковим, Костянтином Мирошніком та іншими свідками.
Меморіал Яд Вашем – провідний і основоположний центр з вивчення і документації історії Голокосту, який було засновано 1953 року. В його архіві зберігаються сотні мільйонів сторінок документів, фотографій та свідчень, аудіо та відеоматеріалів. Сьогодні в базі даних імен жертв Голокосту Яд Вашем – 4,8 мільйони імен. Угоду про співпрацю Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» та Ізраїльський національний меморіал Катастрофи (Голокосту) та Героїзму Яд Вашем підписали у вересні. Вона передбачає обмін архівною інформацією щодо імен жертв трагедії, яка сталася у Бабиному Яру у 1941 році, а також створення спільних освітніх програм у майбутньому.
В рамках проєкту «Імена» Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» складає максимально повний і точний список убитих у Бабиному Яру, проводить системну роботу з пошуку досі невідомих імен жертв, відтворення їхніх біографій, оцифровує архівні документи. Дослідники проєкту «Імена» закликають усіх, хто знає, пам’ятає або чув від когось про людей, які були вбиті у Бабиному Яру або в інших районах Києва під час окупації, зв’язатися із Меморіальним центром за електронною адресою: names@babynyar.org