Відбулася фотовиставка «Історія крізь особи», присвячена українським Праведникам

27 січня у всьому світі відзначався День пам’яті жертв Голокосту. У Києві відбулася фотовиставка «Історія крізь особи» в будівлі Верховної Ради, організована Всеукраїнським благодійним фондом «Заради тебе», яким керує моя давня добра знайома і колега Юлія Гольденберг. Організація виставки у такій особливій локації стала можливою завдяки підтримці спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова і народних депутатів Олега Семінського і Миколи Княжицького. В своїх промовах на відкритті заходу народні депутати України говорили про важливість проекту.

Три десятка фотопортретів українських Праведників народів світу і їх дітей. Більшою мірою, дітей, звичайно, оскільки від часів подій нас відділяють уже вісімдесят років. І самі ці діти Праведників вже люди похилого віку. А тоді саме їх життя стояли на кону. Якби нацисти дізналися, що батьки цих сьогоднішніх літніх переховують євреїв, усю родину було б знищено разом з євреями.
Зберегти пам’ять і висловити подяку – таке завдання ставить перед собою виставка «Історія крізь обличчя» (куратор – Ігор Лабунець) і супроводжуючі її анотації та буклет, текст якого писав і я. В цьому і є моє відношення до заходу.

До Голокосту я теж мав відношення, на жаль. А хто з нас, українських євреїв, не мав? Для мене Голокост – не абстрактне поняття і не пафосні церемонії. Це мій рідний дід Соломон Шумов і його мати, моя прабаба Хана Хавіна, убиті в вересні 41-го в «акції» в Запоріжжі. І ще чимало більш далеких родичів, убитих нацистами і їх посібниками тільки за те, що були євреями.

Природно, що тема Голокосту для мене болюча і неприємна. Але є в ній аспект, ухилитися від дотику до якого, неможливо. Це ті, кого називають Праведниками світу, ті люди, хто рятував євреїв в роки Катастрофи – ризикуючи власним життям і життям своїх дітей. Рятували як знайомих і сусідів, так і зовсім незнайомих людей. Рятували просто тому, що були людьми і залишилися ними в екстремальній ситуації.

Число Праведників народів світу в Україні, згідно з даними інституту Катастрофи і героїзму Яд Вашем, на 1 січня 2020 року становить 2659 чоловік. Це четвертий показник у світі. І це тільки задокументовані і доведені випадки, а скількох історій ми не знаємо і не дізнаємося вже ніколи? У реальності їх, безумовно, було більше, – наголосила в своїй промові голова Правління ВБФ «Заради тебе» Юлія Гольденберг.Співголова комітету Дипломатичного корпусу Всесвітнього Єврейського Конгресу Вікторія Годік підкреслила важливість й актуальність подібних заходів в сучасній Україні, якій так необхідні свої справжні герої, якими потрібно пишатися. Вони ризикували собою і своїми близькими, щоб врятувати зовсім незнайомих їм людей. Вони є саме той промінь світла, який допоміг розвіяти велику темряву.


Присутні вшанували пам’ять жертв Голокосту хвилиною мовчання та ознайомилися з експозицією.
Є теми, які виключають пафос і мінімізують спекуляції. Голокост з таких тем. Шляхетна і вдячна тема, навколо якої ми можемо і повинні об’єднатися. І заради того, щоб трагедія ніколи більше не повторилася. І заради нашого взаєморозуміння, емпатії і доброго ставлення, без яких неможливий прогрес і процвітання України, її рух в сім’ю європейських народів.

Такі заходи (не люблю слово «акції» в силу історичної пам’яті), як вчорашня виставка у Верховній Раді, це борг пам’яті жертв Голокосту, пам’яті тих, хто вижив, і тих, завдяки кому вони вижили. І це наша щира подяка дітям рятувальників-праведників. Слава Б-гу, іноді вдається їх, що називається, поуважать. Коли за справу беруться такі небайдужі люди, як Юлія Гольденберг і її команда з фонду «Заради тебе».

Довідка
Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала держави-члени розробити просвітницькі програми, щоби наступні покоління зберегли пам’ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду і охороняти, як пам’ятки історії, місця, де відбувалися масові вбивства євреїв. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 5 липня 2011 р. № 3560-VI “Про 70-річчя трагедії Бабиного Яру” на державному рівні Україна вперше відзначила Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту у 2012 році.

Проект «Історія крізь обличчя» ініційовано Всеукраїнським Благодійним Фондом «Заради тебе». Мета проекту – збереження пам’яті про подвиг скоєний під час Другої світової війни людьми, яких прийнято називати Праведниками.

Реалізацію проекту було розпочато наприкінці 2018 року. Над проектом працювали 2 координатори проекту від ВБФ «Заради тебе», професійні журналісти, фотографи та команда дизайнерів. Перший наклад брошури та матеріали виставки були надруковані в жовтні 2019 року лише українською мовою за власні кошти фонду. Тоді ж відбулась презентація проекту в Офісі Президента України за участі Володимира та Олени Зеленських; а згодом відбулась виставка у Колонній залі КМДА за участі мера, представників дипломатичного корпусу, тощо.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.