- Головна культурна подія цієї осені — фестиваль ізраїльського кіно з російськими субтитрами
- Одна забута могила або декілька слів про Емануїла Мандельштама.
- Які християнські свята співпадають з єврейськими і чому
- Походження єврейських прізвищ
- Інвестування в криптовалюту через криптобіржу: переваги та недоліки
Сергій Лозниця представив документальний проєкт «Бабин Яр. Контекст»
Меморіальний центр «Бабин Яр» і режисер Сергій Лозниця представляють спільний документальний проєкт «Бабин Яр. Контекст»
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» і український режисер Сергій Лозниця представляють документальний проєкт «Бабин Яр. Контекст», який стане частиною експозиції майбутнього музею, присвяченого трагедії Бабиного Яру.
Проєкт складатиметься з 20-25 епізодів, змонтованих з архівних матеріалів, знятих в період з 1941-го – починаючи з вторгнення нацистів на територію СРСР – по 1966 рік, коли був організований перший архітектурний конкурс на проєкт меморіалу в Бабиному Яру. Кожен епізод – завершений сюжет, прямо або побічно пов’язаний з трагедією Бабиного Яру.
Сергій Лозниця також планує змонтувати з цих епізодів повнометражний документальний фільм, призначений для кінотеатрального прокату.
«Співпраця з Меморіальним центром «Бабин Яр» – велика честь для мене, і я вдячний Іллі Хржановському за запрошення до цієї співпраці. Я займаюся темою Бабиного Яру багато років, вивчаю архіви, готую ігровий фільм про події літа-осені 1941 року. Завдяки участі Меморіального центру, у мене є можливість зібрати разом увесь корпус збережених кіноматеріалів, прямо або побічно пов’язаних із трагедією Бабиного Яру. Вважаю, що така робота необхідна для того, щоб київський Бабин Яр з місця забуття перетворився на місце пам’яті», – говорить Сергій Лозниця.
У проєкті будуть використані матеріали із Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного, Федерального архіву Німеччини, Російського державного архіву кінофотодокументів (РДАКФД), земельних архівів Німеччини і приватних архівів.
«Матеріалу багато – проєкт буде розвиватися. Наприклад, в архіві в Красногорську я знайшов матеріали не тільки київського процесу про злодіяння нацистів, про який мало хто знає і який проходив у 1946 році, але і по харківському та маріупольському процесах тощо. Ці процеси документувалися, але тільки частина була представлена публіці. З ним ми зараз працюємо», – зазначає режисер.
На сайті Меморіального центру зараз представлені три епізоди:
· Епізод. БУДІВНИЦТВО В БАБИНОМУ ЯРУ (присвячений Куренівській трагедії*). 2 грудня 1952 року Київським міськвиконкомом було прийнято рішення про замив відрогів Бабиного Яру відходами виробництва цегельних заводів.
· Епізод. КУРЕНІВСЬКА ТРАГЕДІЯ. 13 березня 1961 року о 8:30 ранку прорвалася дамба, збудована для заповнення Бабиного Яру промисловими відходами.
· Епізод. ГАНС ІЗЕНМАН. Показання обер-єфрейтора дивізії СС «Вікінг», Ганса Ізенмана, на судовому процесі у справі №1679 «Про злодіяння німецько-фашистських загарбників на території Української РСР» у Києві 19 січня 1946 року.
Щомісяця нові епізоди будуть доступні на сторінці документального проєкту «Бабин Яр. Контекст» на онлайн-платформі Меморіального центру Голокосту.
Сергій Лозниця – режисер, сценарист і продюсер. Автор 26 документальних і ігрових картин. Володар призів численних міжнародних кінофестивалів, лауреат Державної премії України імені О.Довженка. У 2018 році був удостоєний призу за кращу режисуру програми «Особливий погляд» МКФ в Каннах.
* Куренівська трагедія – техногенна катастрофа, яка сталася в Києві 13 березня 1961 року. В результаті розмиву дамби тонни пульпи з Бабиного Яру затопили район Куренівку і призвели до численних жертв.