Кнесет Ізраїлю провів засідання, присвячене 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру

Бабин Яр

Останній свідок масових розстрілів 1941 року у Києві отримав нагороду від спікера ізраїльського парламенту

12 вересня Кнесет Ізраїлю провів урочисте засідання, присвячене 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру. Масове вбивство у Бабиному Яру є одним з найстрашніших звірств, відомих людству. Тут у 1941 році, напередодні свята Йом Кіпур, наголосив під час свого виступу спікер Кнесету Мікі Леві, всього за два дні 2930 вересня понад 33 тисяч євреїв були розстріляні лише тому, що були євреями.

Напередодні спікер Кнесету вручив медаль від імені парламенту Ізраїлю останньому свідку масових розстрілів в Бабиному Яру Михайлові Сідьку. Михайлу було лише шість років, коли він став свідком убивства його матері, молодшого брата та сестри у Бабиному Яру. Йому та його іншому брату чудом вдалося вижити. 

Під час засідання Мікі Леві наголосив, що був зворушений до сліз, коли почув трагічну історію Михайла Сідька. «Я віддаю шану героїзму Михайла та вдячний за те, що мені випала честь вручити йому медаль визнання від імені Кнесету, від імені ізраїльської демократії. Пам’ять його родини, а також усіх жертв Бабиного Яру та Голокосту буде збережена назавжди. Історія Михайла переплітається з історією держави Ізраїль, яка виникла з попелу після Голокосту, щоб зупинити пролиття єврейської крові і побудувати дім для єврейського народу на землі предків. Ми повинні підтримувати безпеку, а також економічну і соціальну міць держави Ізраїль, які разом є кращими гарантіями майбутнього нашої країни і нашої здатності виконати клятву, яку ми дали Михайлу і всім жертвам війни. Трагедія Голокосту більше ніколи не повинна повторитися», наголосив він.

На засіданні були присутні міністр у справах діаспори уряду Ізраїлю Нахман Шай, голова Наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Натан Щаранський, голова Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем (Ізраїль) Дані Даян, заступник голови Всесвітньої сіоністської організації, в.о. голови Єврейського агентства Яков Гагоель, а також голова Асоціації українських іммігрантів в Ізраїлі Давид Левін.

«Існували два методи винищення євреїв: холоднокровне вбивство із застосуванням куль і поховання у братських могилах по всій Східній Європі, символом якого є Бабин Яр; та масове систематичне винищення з використанням газу в таборах, створених в окупованій нацистами Польщі. Аби глибше зрозуміти всю історію вбивства євреїв, я закликаю ізраїльський уряд і всіх, хто відвідав Польщу, також відвідати Бабин Яр», – закликав голова Наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Натан Щаранський. До того він пообіцяв Михайлу Сідьку, що імена його матері, брата і сестри, убитих в Бабиному Яру, будуть згадані на офіційній церемонії, присвяченій 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру, 6 жовтня у Києві.

«Збереження пам’яті про Голокост – національна місія Держави Ізраїль. Ми повинні зробити все можливе, аби пам’ять про Голокост не була забута, заявив в ході засідання міністр у справах діаспори уряду Ізраїлю Нахман Шай. Моя позиція щодо освітніх поїздок до Польщі: я проти припинення візитів. Бабин Яр також повинен бути одним з тих місць, де обов’язково варто побувати, дізнатися про них і пам’ятати». 

«Наш єврейський, людський і моральний обов’язок пам’ятати убитих в цій жахливій бійні і не дозволити забути їхню пам’ять. Обличчя чоловіків, жінок, дівчат і хлопчиків, убитих тут, ніколи не повинні бути стерті зі сторінок історії. Ми не дозволимо цього: не тільки заради загиблих, але і заради нас самих та заради майбутніх поколінь», – підкреслив голова Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем Дані Даян. 

Як відомо, 29–30 вересня 1941 року в Бабиному Яру розстріляли 33 771 київського єврея. У роки нацистської окупації Києва з 1941 по 1943-й в Бабиному Яру загинули від 70 до 100 тисяч людей різних національностей та політичних і соціальних груп.

Коротке відео свідчень Михайла Сідька, останнього уцілілого у масових розстрілах у Бабиному Яру, за посиланням: 

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.