Праведнику Володимиру Чорноволу – 100!

Праведник Черновол

Володимир Чорновол народився в 1921 році в селі Водяна Добровеличківського району Кіровоградської області. У 1930-му році його сім’я – заможні селяни – були вислані радянською владою до Сибіру, а їх майно конфіскували. Там вони й загинули. Після смерті батьків Володимир виховувався в дитячому будинку. Під час Другої Свтової він врятував єврея Григорія Ланцмана.

Григорій Ланцман та Володимир Чорновол познайомились випадково. Ще до вторгнення німецької армії на територію Радянського Союзу, Володимир закінчив курси з підготовки вчителів і почав викладати в одному з сіл Житомирської області. А коли влітку 1941 року німці захопили територію України, Чорновіл вирішив повернутися в рідне село на Кіровоградщині. 

Тоді дорогою він зустрів чоловіка свого віку – Григорія. Той розповів Володимиру, що він – військовий льотчик, його літак збили німці, проте йому вдалося втекти. Чоловіки продовжили шлях разом, і коли прийшов час розлучатися, новий знайомий Володимира зізнався, що його звуть Григорій Ланцман, що він – єврей і що вся його сім’я розстріляна, лише йому одному вдалося вижити. 

Чорновіл, не думаючи ні хвилини, запропонував Ланцману продовжити шлях разом. Так вони дійшли до Водяного. Чорновіл добре пам’ятав село свого дитинства, і вони швидко знайшли колишній будинок його батьків. Там Ланцман і знайшов притулок. 

Він представився другом Чорновола по дитячому будинку. Попри те, що староста села повірив в цю історію, він зажадав, щоб приятель Володимира отримав у місцевого коменданта документи, що підтверджують його особу та дозвіл на проживання в селі.

На наступний день Чорновіл і Ланцман вирушили в Добровелічку, де знаходився штаб місцевого військового командування.

Секретар-перекладач коменданта пам’ятав Володимира Чорновола і його батьків, і підписав потрібні документи. Так Ланцман отримав довідку на ім’я Григорія Коваленко. З цими документами він жив в селі і заробляв на життя, виконуючи різні сільськогосподарські роботи. 

Ланцмана схопили в 1943 році, щоб відправити на примусові роботи до Німеччини. Йому вдалося втекти з ешелону по дорозі в Миколаїв. Минуло кілька днів і він знову з’явився в Водяному – ослаблений довгою дорогою і голодом. На цей раз Чорноволу довелося ховати Ланцмана. Але з часом сусіди все ж дізнались про втікача, і Чорноволу довелося заплатити місцевому поліцаю за його мовчання.

У березні 1944 року, відразу після звільнення села, Ланцман вступив до лав Червоної Армії і воював до перемоги. Батько, сестра і інші родичі Григорія загинули під час окупації. Тому Чорновіл залишався найбільш близьким другом до кінця його життя.

Ланцман спочатку жив у Водяному, потім у Києві і у Львові. Помер у 1990 році.

10 листопада 1996 року Яд Вашем відзначив Володимира Чорновола почесним званням “Праведник народів світу”.

Володимир Чорновол є найстаршим серед живих Праведників народів світу України. Мазаль тов і до 120!

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.