У Києві презентували документальний проект «Слово Праведника»
За офіційними даними в Україні близько 2,5 тисяч людей мають почесне звання Праведника народів світу, яким їх нагородила Держава Ізраїль у подяку за спасіння єврейського населення під час Другої світової війни. Ми – друга країна після Польщі за кількістю героїв, і саме про них – людей, що рятували інших, ризикуючи власним життям – розповість робота Світлани Левітас та Маргарити Ормоцадзе.
Нацистські загарбники страчували всіх, хто допомагав євреям у часи Голокосту. За часів СРСР інформація про таких людей замовчувалася, будь-яке публічне висловлювання про них було неможливим. І тільки сьогодні, за часів незалежності України, Праведники зможуть розповісти свої неймовірні, щирі, зворушливі та безстрашні історії. Мужність цих людей, котрі під час війни змогли віднайти у собі сили на порятунок не лише себе, але й інших, повинна бути задокументована.
«Подвиг кожного з Праведників не менш цінний, ніж подвиг, здійснений на фронті.Ці люди билися з ворогом один на один і розуміли, що за порятунок їм загрожує смерть. Та після жахів війни, вони ще довгі роки змушені були існувати в антисемітському середовищі СРСР, де їх відважні вчинки воліли забути.Тому у сучасній Україні дуже важливо розповісти про наших Праведників, їхні милосердні душі, їхні сім’ї та мужність. Для старших поколінь праведництво було закритою темою, а новому поколінню про нього майже нічого не відомо. Тому така робота усуне ще одну білу пляму історії та покращить імідж України на міжнародній арені», – наголосив Фелікс Левітас, історичний консультант фільму «Слово Праведника».
«Проект «Слово Праведника» покликаний нагадати широкому загалу про видатних людей, чиї шляхетні вчинки були абсолютно несправедливо забуті. Влада воліла про них не згадувати, проте слід, який вони залишили у світовій історії та в житті окремих сімей – неосяжний. Проект жепрагне відновити їх забуту історію, а також розповісти про героїзм і жахи війни. Така сама місія й у нашого Центру»,–прокоментувала Яна Барінова, виконавчий директор Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».
«Найпростіший шлях донесення інформації – від серця до серця. Ми знімаємо фільм про Людей з великими, щирими серцями, які в темний час стали світлими прикладами, гідними пам’яті та визнання. Я прошу всіх небайдужих підтримати проект «Слово Праведника». Це більше ніж просто фільм. Він спрямований на те, щоб жодна людина та жоден народ ніколи не був засуджений за етнічною ознакою»,−пояснила Маргарита Ормоцадзе, продюсер фільму.
«Слово Праведника» − це пряма мова Праведників Народів Світу з України. Історії, розказані ними особисто, обеззброять будь-кого, хто спробує заперечити Голокост. Це історії про біль і жах, але перш за все − про мужність і любов до ближнього. Зараз Праведники в дуже поважному віці, багато хто вже відійшов у вічність, і ми поспішаємо записати якомога більше інтерв’ю. Подвиг Праведників Народів Світу − це дуже важлива частина історії України та українського єврейства, яку необхідно зберегти», −вважає Світлана Левітас, автор ідеї.
Проект передбачає три етапи: документальний фільм, книгу з інтерв’ю Праведників народів світу і фотовиставку з архівними фотографіями. Відвідувачам представлять історії героїв з Києва, Одеси, Дніпра, Харкова, Львова, а також Білорусії та Литви.
Генеральний партнер проекту: Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC)
Це некомерційна освітня організація, покликана задокументувати та увічнити пам’ять про Голокост, зокрема, про масові розстріли в Бабиному Яру у вересні 1941 року. Виконуючи цю просвітницьку місію, що базується на науковому підході до минулого, Центр сприяє розвитку більш стійкого та демократичного суспільства задля забезпечення мирного життя майбутніх поколінь.
Відкриття Меморіального центру заплановано в 2021 році – до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.
Наглядова Рада зі створення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», яка має вагому підтримку мера Києва Віталія Кличка, була сформована лідерами державного, корпоративного та громадського секторів, серед яких: Рабин Яків ДовБлайх, головний рабин Києва та України; Святослав Вакарчук, засновник та вокаліст рок-гурту «Океан Ельзи», громадський діяч, випускник програми YaleWorldFellows 2015; Александр Кваснєвський, президент Польщі (1995-2005); Володимир Кличко, колишній чемпіон світу з боксу у важкій вазі, благодійник і громадський діяч; ДжоЛіберман, сенатор від штату Коннектикут, США (1989 – 2003); ВікторПінчук, український бізнесмен та благодійник, засновник групи EastOne і Фонду Віктора Пінчука; Йошка Фішер, міністр закордонних справ і віце-канцлер Німеччини (1998 – 2005); Михайло Фрідман, співзасновник та Голова Наглядової Ради консорціуму Альфа-Груп та LetterOne, благодійник, співзасновник Єврейського конгресу Росії та благодійного фонду GenesisPhilanthropyGroup; Павел Фукс, голова правління благодійної організації Фонд пам’яті «Бабин Яр», бізнесмен; Герман Хан, заступник Голови Наглядової Ради BYHMC, співзасновник і член Наглядової ради консорціуму Альфа-Груп та LetterOne, співзасновник і член наглядової ради Єврейського конгресу Росії та благодійного фонду GenesisPhilanthropyGroup; Натан Щаранський, Голова Наглядової Ради BYHMC, Голова виконавчої ради Єврейського агентства для Ізраїлю.