«Бабин Яр. Контекст» – у шорт-листі «європейського «Оскару»
Документальний фільм «Бабин Яр. Контекст» режисера Сергія Лозниці, знятий за підтримки Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», увійшов до шорт-листа кінопремії European Film Awards, яку називають «європейським «Оскаром». Список номінантів сформувала колегія з більш ніж 4 тисяч членів Європейської кіноакадемії. Його було оголошено 9 листопада на Європейському кінофестивалі в Севільї (Іспанія).
Усього у номінації «кращий документальний фільм» за «європейський «Оскар» змагатимуться 5 стрічок. Окрім картини «Бабин Яр. Контекст» (Україна), це «Тікай», режисер Jonas Poher Rasmussen, «Містер Бахман та його клас» (Німеччина), режисерка Марія Шпет, «Приборкання саду» (Швейцарія, Німеччина), режисер Саломе Джаші, «Найгарніший хлопчик у світі» (Швеція), режисери Крістіна Ліндстром та Крістіан Петрі.
Документальний фільм «Бабин Яр. Контекст» зробила нідерландська компанія ATOMS & VOID на замовлення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр». В основу стрічки покладена архівна кінохроніка про події на території окупованої України. Криваві події «Голокосту від куль» та масові розстріли, зокрема трагічні події в Бабиному Яру, де лише за два дні – 29–30 вересня 1941 року – нацисти розстріляли 33 771 єврея. У фільмі також йдеться про радянську політику замовчування та дії, що призвели до Куренівської трагедії. Тривалість картини – 120 хвилин.
European Film Awards, або Європейський кіноприз, – нагорода за видатні досягнення в європейському кінематографі, яку вручає Європейська кіноакадемія (European Film Academy) щороку, починаючи з 1988-го. За задумом засновників, вона конкурує з «Оскаром» як головна кінематографічна премія об’єднаної Європи. Нагороди роздають у понад 10 категоріях. Переможців оголосять у Берліні 11 грудня 2021 року.
Нагадаємо: на Каннському кінофестивалі фільм «Бабин Яр. Контекст» отримав премію «Золоте око», розділивши перше місце з документальною роботою індійського режисера. У жовтні стрічка Сергія Лозниці здобула премію «Срібний Г’юго» в номінації «Кращий документальний фільм» на 57-му Міжнародному кінофестивалі в Чикаго, а також спеціальну нагороду «Особлива подяка» Лондонського кінофестивалю.