Бабин Яр отримує міжнародні відзнаки

Фільм українського режисера Сергія Лозниці «Бабин Яр. Контекст» отримав спеціальну нагороду «Особлива подяка» Лондонського кінофестивалю. Документальна картина «Бабин Яр. Контекст» зроблена нідерландською компанією ATOMS & VOID на замовлення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр». Стрічка заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства 33 771 єврея в окупованому нацистами Києві 29–30 вересня 1941 року, а також про наслідки цієї трагедії. Тривалість фільму – 120 хвилин. Стрічка вже отримала премію для документальних фільмів – «Золоте око» – на Каннському міжнародному кінофестивалі та премію імені Шанталь Акерман на Єрусалимському міжнародному кінофестивалі як кращий іноземний документальний фільм. Лондонський кінофестиваль (BFI London Film Festival) – один з провідних кінофестивалів Європи, представлений Британським інститутом кінематографії. Цього року фестиваль проходив з 6 по 17 жовтня. Він був започаткований у 1956 році, а в 2014 році на 58-му Лондонському кінофестивалі у конкурсі на найкращий документальний фільм брала участь картина «Майдан» Сергія Лозниці. Останнім часом Лондонський кінофестиваль став майданчиком для відкриття нових талантів, а також на ньому демонструють незалежне кіно, яке навряд чи б отримало широкий прокат у Великій Британії.

Символічна синагога

Символічна синагога «Місце для роздумів», представлена ​​Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» навесні цього року, – перемогла в номінації «Культурний об’єкт» публічного голосування престижної архітектурної премії Dezeen Awards 2021.

Синагога опинилась у списку 12 об’єктів, які визнали кращими читачі провідного британського онлайн-журналу про архітектуру і дизайн Dezeen. Усього в цьому році надійшло 53 тисячі голосів.

Крім того, серед переможців голосування – заміський будинок Джорджа Синаса (Греція) в категорії «Rural house» («Заміський будинок»), реконструкція палацу в замку Гельфштин студії Atelier-r (Чехія) в категорії «Rebirth project» («Проєкт відродження»), а також два об’єкти студії VTN Architects (В’єтнам): Bat Trang House у категорії «Urban house» («Міський будинок») і Vedana Restaurant у категорії Hospitality building («Будинок гостинності») й інші.

Символічна синагога була обрана в категорії «Cultural building» («Культурні об’єкти»). Також за цю номінацію змагалися Навчальний центр з економіки й сільського господарства PANNAR у місті Накхонратчасима (Таїланд), Зала безсмертя на кладовищі Луншань у провінції Хенань (Китай), виставковий центр у місті Баошань (Китай), конференц-центр Yabuli в місті Харбін (Китай).

«Синагога в Бабиному Яру  це образ розкритого до людей світу, сяючого прекрасного світу, який загинув у 1941 році і наступні два роки Другої світової війни, – зазначив Ілля Хржановський, художній керівник Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр». – Він не може не зачіпати серця людей, не має значення, якої вони національності, не має значення, якого вони віку, освіти, в якій країні вони живуть. Тому у цього твору є такий широкий резонанс у всьому світі, підтвердженням чого є звістка про найвідомішу, найбільш шановану премію у світовій архітектурі. Важливим є те, що ця нагорода є лише однією з численних оцінок з боку експертного середовища тієї праці, яку роблять у Києві, в Україні, в Бабиному Яру різні художники, архітектори, історики, філософи з усього світу і України зокрема. Ми говоримо про ті премії, які отримав фільм «Бабин Яр. Контекст» Сергія Лозниці: на Лондонському фестивалі тільки що, на фестивалі в Єрусалимі, на Каннському фестивалі. Номінацію Webby Awards  це Оскар цифрових технологій  отримав проєкт Михайла Зигаря, аудіовистава в Бабиному Яру. Це говорить про те, що те, що робиться в Києві сьогодні, важливо не тільки для Києва і не тільки для України, це важливо для усього світу».

Символічна синагога «Місце для роздумів» розташована в Києві, у Бабиному Яру, поруч із пам’ятником «Менора». Вона спроєктована у вигляді книжки, що відкривається і закривається за допомогою спеціальних механізмів. Синагога заввишки 11 метрів. Її стіни прикрашені візерунками та текстами молитов, які повторюють традиційний розпис старовинних синагог у Західній Україні – у Ходорові та Гвіздці – знищених під час Другої світової війни. Стеля має вигляд карти зоряного неба, що відтворює положення зірок 29 вересня 1941 року – у перший день масових розстрілів у Бабиному Яру. Синагога виготовлена зі сторічної дубової деревини, яку збирали зі старих закинутих споруд по всій країні.

Цю унікальну споруду в Бабиному Яру спроєктував швейцарський архітектор Мануель Герц. До конструкторських і художніх робіт залучили українських механіків, інженерів і художників.

Мануель Герц подякував за таку високу оцінку проєкту і зазначив: «Перемога на відкритому публічному голосуванні Dezeen  це велике досягнення та визнання величезної роботи моєї команди та Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» у реалізації цього проєкту. Символічна Синагога у Бабиному Яру  один з найбільш значущих проєктів, над якими я коли-небудь працював, і для мене було великою честю спроектувати та побудувати цю синагогу в Києві. Нехай ця подія також проллє світло на архітектуру України», – підкреслив архітектор.

Публічне голосування проводиться окремо від основного конкурсу Dezeen Awards 2021, у якому проєкти оцінює суддівська колегія видатних архітекторів. Переможців Dezeen Awards 2021 за категоріями оголосять наприкінці листопада 2021 року. Далі 12 відібраних переможців змагатимуться за звання архітектурного проєкту року.

Кращих у світі архітектури, інтер’єру та дизайну Dezeen відзначає вже четвертий рік поспіль. Премія Dezeen Awards допомагає дати експертну оцінку, зрозуміти процеси в індустрії, привернути увагу до провідних дизайнерських студій по всьому світу. Роботи з нагородою Dezeen вважаються міжнародним еталоном.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.