Пішла з життя Праведниця Галина Сотникова

Галина Сотникова, праведница

На початку жовтня 2021 року пішла з життя Сотникова Галина Федорівна (25.10.1932 р.н.), Праведниця народів світу.

Галина Сотнікова (Архитюк) разом з батьками та бабусею жила в Рівному, в маленькому приватному будинку неподалік залізниці. 28 червня 1941 року, в день, коли місто окупували німці, до них прийшли дві сестри, Лейка та Мірля Фабрикант. Поїзд, на якому сестри напередодні вирушили в евакуацію, потрапив під удар німецької авіації. Під час бомбардування сестри втратили батьків і майно. Дівчатка попросили притулку в родині Архитюків. Бабуся Олександра сховала їх в сараї неподалік будинку.  

Як і в багатьох містах Європи, німці організували в Рівному гетто, куди наказали переселитися всім євреям. Але сестри побоялися туди йти. Залишати дівчаток в сараї тривалий час було небезпечно. В разі викриття німці могли розстріляти і сестер, і рятівників. Батько Галини вирив для дівчат яму в покинутому полі позаду кладовища і поклав на дно дошки, ковдри та інші необхідні речі. 

В цьому притулку вони ховалися два з половиною роки, весь час німецької окупації. Кожного дня хтось із членів сім’ї Архитюк, зазвичай Галина або її мати Ольга, приносили сестрам їжу і повідомляли новини. Зрідка дівчатка приходили в будинок Архитюків, аби помитися і змінити одяг. Узимку вони ховалися в домі. Батько Федір в роки війни працював на м’ясокомбінаті, що допомогло прогодуватися і родині, і дівчаткам. Але ризик бути викритими загрожував їм щохвилини протягом усього часу окупації.

В лютому 1944-го року радянські війська звільнили Рівне. Усі родичі сестер Фабрикант загинули в гетто, окрім старшої сестри, яка жила в Середній Азії. Дівчатка поїхали жити до неї і зв’язок з родиною рятівників перервався на багато років. Тільки на початку 2000-х спілкування поновилося. 

10 грудня 2001 року ізраїльський Меморіальний комплекс Яд Вашем відзначив Олександру Зданевич, Федора і Ольгу Архитюк почесним званням “Праведник народів світу”. 27 січня 2003 року почесне звання отримала Галина Архітюк (Сотнікова).

Фото: архіви ВБФ “Заради тебе”.

Leave a Comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.